Titulní obrázek


Dacia Sandero a Sandero Stepway

Na začátku minulého měsíce obohatily český trh dvě novinky od automobilky Dacia. Jedná se o nové generace modelů Sandero a Sandero Stepway. Výrazné změny jsou jak v designu, tak také v novém motoru.

Dovoz a přihlášení vozidla: Aby bylo možné jezdit s dovezeným vozem, je nutné nové či ojeté vozidlo přihlásit do evidence. Musíte mít mimo jiné sjednané povinné ručení a na dopravním inspektorátu doložit originál zelenou kartu.

Hlavní změna k lepšímu je viditelná hned na povrchu. Oproti minulé generaci je design vozů mnohem vážnější a dospělejší. Nový motiv přední masky představuje novou tvář společnou pro všechny budoucí modely Dacia.

Společně se Sanderem uvádí Dacia také zbrusu nový benzínový tříválec 0.9 TCe. Přeplňování turbodmychadlem umožňuje motoru dosáhnou výkonu 90 koní při 5250 ot./min. a 135 Nm již od nízkých 2 500 ot./min. V Sanderu motor spotřebuje v kombinovaném režimu přesně pět litrů paliva a každý kilometr přitom do ovzduší vypustí 116 g CO2. Těchto hodnot je dosaženo především díky novému ekologickému režimu, který srazí spotřebu paliva o 10 % omezením výkonu motoru a přidruženého příslušenství, jako klimatizace a topení.

Kromě novinky pod kapotou mají zákazníci na výběr ze známé palety motorů. Základním motorem je benzínový čtyřválec 1,2 l 16V (75 koní), který doplňuje verze spalující LPG (72 koní). Nabídku dieselových agregátů potom tvoří vylepšený přeplňovaný čtyřválec 1.5 dCi ve dvou výkonových variantách (75 a 90 koní). Modernizace přinesla nárůst točivého momentu o 20 Nm a snížení emisí CO2 na 99 g/km při kombinované spotřebě 3,8 l/100 km.

Cena i přes všechna vylepšení zůstává zachována. Přínosem nových vozů oproti odcházející generaci je také bohatší výbava. Dacia Sandero v základní výbavě Access s jediným benzínovým čtyřválcem 1,2 l 16V (75 koní) přináší navíc čtveřici airbagů, stabilizační systém ESP, posilovač řízení a třímístnou zadní lavici s dělenými opěradly v poměru 1:2, to vše při zachování cenovky starého vozu 159 900,- Kč.

Prostřední výbava Ambiance nabízí navíc elektricky ovládaná přední okna a centrální zamykání s dálkovým ovládáním. Umožňuje také volbu motoru na pohon LPG. Ceny za tuto výbavu začínají na 174 900,- Kč. V nejvyšší výbavě Arctica pak navíc dostanete klimatizaci, rádio s MP3 a Bluetooth handsfree, přední mlhovky, elektrická a vyhřívaná zrcátka, výškově stavitelný volant a sedadlo řidiče, palubní počítač a patnáctipalcová litá kola, to vše od 194 900,- Kč. Vedle motorů 1,2 l 16V a 1,2 16V LPG si můžete vybrat také nový tříválec 0.9 TCe a oba dieselové agregáty 1.5 dCi, za příplatek potom šestnáctipalcová litá kola. Samozřejmostí je spousta příplatkové výbavy pro všechny verze.

Dacia Sandero Stepway se oproti svému sourozenci liší kromě vnějšího oplastování také rozměry. Je o 20 mm delší a 100 mm vyšší. Podíl na tom má zvýšená světlá výška o 44 mm, zbytek jde na vrub střešním lyžinám. Další rozdíly najdeme pod kapotou. Stepway pohání z benzínových motorů pouze nový tříválec 0.9 TCe.

Oproti běžnému Sanderu přináší výbava navíc šestnáctipalcová kola Flexwheel, metalízu, přední mlhovky a již zmíněný vyšší podvozek společně s vnějšími plastovými doplňky. Výbavy můžete vybírat dvě, Ambiance od 219 900,- Kč (s jediným motorem 0.9 Tce) a Arctica o 20 tisíc dráž (s motory 0.9 TCe a 1.5 dCi 90k).